Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.
Вълчитрънското съкровище, каменната стела на Дейнес и бронзовата глава на Севт Трети са сред експонатите, с които Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) ще участва в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Това каза директорът на институцията доц. д-р Христо Попов.
Ние не само сме един от четиринадесетте български музея, които участват в изложбата. Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) е основен организатор от българска страна, отбеляза той.
„Договорът, който е подписан между Министерството на културата (МК), музея „Гети“ в Лос Анжелис и НАИМ-БАН е тристранен. На нас са ни възложени основните функции, както за организирането на изложбата, но и за общата организация и за логистиката на бълга
Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.
Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност.
Творбите са групирани тематично. Огнестрелни оръжия, чиито дула са насочени към зрителя, стоят редом с военни сцени, докато серията „Мъже в градовете“ от епохата на Рейгън показва хора в гротескни пози. Сред представените теми са „Машините на Бога“, с които Лонго се посвещава на монотеистичните световни религии, а цикълът „Унищожителят“ се занимава със събитията в световната политика.
Робърт Лонго е известен с монументалните си фоторе
Компанията „Темпо мюзик инвестмънтс“ (Tempo Music Investments) съди певицата Майли Сайръс, че е копирала песента When I Was Your Man на Бруно Марс за създаването на хита си Flowers, съобщи сайтът Ти Ем Зи.
Сайръс е обвинена за нарушаване на авторските права от компанията „Темпо мюзик инвестмънтс“, която притежава част от авторските права върху песента на Бруно Марс When I Was Your Man. Според компанията има много музикални прилики между Flowers и When I Was Your Man и това очевидно е резултат от „умишленото копиране“.
От „Темпо мюзик инвестмънтс“ смятат, че мелодията, хармонията и припевът на Flowers значително приличат на When I Was Your Man и копира акордите на песента на Марс. В съдебния иск компанията пише: „Въз основа на комбинацията и броя на приликите между двата записа е безспорно, че Flowers не би същ
Скулптури на Стефан Лютаков ще бъдат изложени в галерия „Арте“. Серията е озаглавена „Усмивки в жълто“ и може да бъде разгледана от 10 до 26 октомври, съобщават организаторите.
„Бронз, неръждаема стомана, ръчна хартия, дърво и преобладаващо керамика са материалите, с които работя в изложбата. Оставих се на керамиката, на глината - материал, който е бил винаги с мен, който изпълнява нуждата ми от директност и пластичност, предоставя ми и символиката, и психологическото въздействие на цвета“, разказва авторът.
„Не ми е достатъчно скулптурата само да бъде съзерцавана. Галерия „Арте” дава възможност чрез екстериорното си пространство - вътрешен двор, да покажа това. В инсталация от неръждаема стомана смесвам функция и скулптура, предоставям възможност да се седне, да се остави съвсем легално кафето или друго, да се доко
От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.
Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.
Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.
Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).
Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.
По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.
В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.
За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.
Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.
Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.
„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.
Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.
Художникът Георги Стойчев представя в Петрич изложбата "Кестенови звуци".
Тя се открива днес и ще остане подредена в Градския исторически музей до 30 декември, каза художникът.
"Във всяка моя картина съм вложил своите чувства и виждания, а всичко през цялото време ме е водило към светлина, топлина към нежност. Всичко това свързвам с нашия край. Петричките теми са ми любими, защото съм израснал в планина Беласица. Обикалял съм по полята на Огражден, Пирин, Кожух. Всички теми са представени. На тази изложба ненапразно в мотото има и нещо петричко. Едни кестенови звуци", коментира Георги Стойчев и обясни, че кестените са символа на планина Беласица, а музиката за него е най-абстрактното изкусно, което всеки човек разбира по своему, без да е нужен превод.
В изложбата "Кестенови звуци" са представени 63 творби от живопис, две пластики, които авторът определя к
Концерт-спектакълът "Да обичаш Гершуин" - третият проект с филмова музика на Хилда Казасян, ще има премиера в Разград. Музикалният спектакъл ще се състои на 17 октомври в залата на Общинския културен център, съобщиха от екипа на продукцията.
Концертът е продължение на другите два филмови проекта на Хилда Казасян: „Да послушаме кино“ (с любими песни от българските филмови ленти) и „Световното кино в музика“ (със знакови мелодии от световните екрани), посочват от екипа. Той е част от националното турне през 2024 г., което екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония стартираха през февруари.
Проектът "Да обичаш Гершуин" съдържа едни от най-красивите мелодии на Джордж Гершуин, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.
Програмата е аранжирана специално за случая
Световноизвестната оперна прима Красимира Стоянова ще бъде член на журито за оперни певци на Международния музикален конкурс ARD - The 73rd ARD International Music Competition 2024, чието откриване е днес в Мюнхен, съобщиха от екипа на певицата.
The 73rd ARD International Music Competition 2024 е конкурс за инструменталисти и певци. Тази година в различните му категории ще се състезават млади музиканти от следните специалности: обой, виолончело, духов квинтет и оперно пеене.
Финалът на конкурса за оперни певци е на 14 септември.
Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция.
Експозицията става факт в резултат на сътрудничество между 15 нидерландски музея и частни колекции и представя повече от сто от най-значимите произведения на френския импресионизъм в нидерландски колекции, сред които "Дъгата" и "Понтоаз" (1877) на Камий Писаро и "Маково поле" (1881) на Клод Моне.
На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард. Те сами организират изложбата и така се освобождават от стриктните правила за участие в официалната годишна изложба, налагани от утвърдените автори. Клод Моне, Берта Моризо, Огюст Реноар, Пол Сезан, Едгар Дега и Алфред Сисле шокират публиката с ярките цветове и смелото дв